Karykatura z Niedzieli Sportowej.

 

Audycja z okazji 75-lecia JKW (telewizja WTK).

 

Autograf od Mateusza Kusznierewicza.

 

ZYGMUNT KOSZYCA. Uprawianie żeglarstwa rozpocząłem w roku 1935 mając 15 lat w Kole Ligi Morskiej i Kolonialnej przy Gimnazjum im. Bergera w Poznaniu, pod opieką Profesora Władysława Kowalenki.
Na pierwszym obozie żeglarskim pod namiotami zorganizowanym nad Jeziorem Kierskim na terenie Ligi Morskiej i Kolonialnej uzyskałem stopień żeglarza. Na zakończenie obozu przeprowadzono regaty o mistrzostwo Sekcji Żeglarskiej. Regaty wygrałem, sprawiły, że bardzo zaangażowałem się w żeglarstwo regatowe, które dominowało przez całą moją karierę sportową.
Sekcję Żeglarską Koła Ligi Morskiej i Kolonialnej tworzyło kilkunastu zdolnych młodych żeglarzy regatowych, była to silna reprezentacja żeglarstwa Wielkopolskiego. Z tej grupy zawodników wyłonił się przyszły Mistrz Poznania, Wielkopolski i Polski.
W czerwcu 1937 roku wstąpiłem do Jacht Klubu Wielkopolski, który zapoczątkował okres licznych startów z dobrymi wynikami w regatach międzyklubowych na Jeziorze Kierskim, w Bydgoszczy i Toruniu.
Pierwsze Mistrzostwo Poznania dla barw Jacht Klubu Wielkopolski zdobyłem w 1938 roku, w roku jubileuszu V-lecia istnienia Klubu. Regaty przeprowadzono na łodziach turystycznych 10m2 systemem przesiadkowym.
W Mistrzostwach Polski startowałem w klasie O-36 po raz pierwszy w 1938 roku. Regaty te zostały rozegrane w Pucku. Nowe łodzie „olimpijki” wysłano bezpośrednio ze stoczni p. Władysława Urbaniaka do Pucka. Z powodu braku opływania na nowym sprzęcie zająłem 13-te miejsce. Z uczestnictwa w Mistrzostwach wyniosłem dużo doświadczenia regatowego, zawiązała się również koleżeńska przyjaźń z żeglarzami z innych klubów.
Lata okupacji spędziłem w Myślenicach, w województwie krakowskim. Z braku akwenu do żeglowania, zajmowałem się teorią i taktyką regatową. Za pomocą modeli i rysunków rozgrywałem różne sytuacje regatowe. Praca ta zaowocowała później w wynikach osiąganych po wojnie.
W 1947 roku zdobyłem Mistrzostwo Wielkopolski w klasie L. Sukces cieszył tym bardziej, że regaty te rozgrywano w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, podczas burzy i ulewnego deszczu. Od tych zawodów cieszyłem się opinią dobrego regatowca.
Z okazji jubileuszu XV-lecia Jacht Klubu Wielkopolski Polski Związek Żeglarski powierzył organizację Mistrzostw Polski w 1948 naszemu Klubowi. Mistrzostwa te odbyły się we wrześniu na Jeziorze Kierskim. Zawody rozegrano w klasie O-36 systemem przesiadkowym. Przed decydującym ostatnim wyścigiem miałem przewagę 1-go punktu nad rywalami. Finałowy bieg wygrałem zdecydowanie. Tym zwycięstwem uczciłem jubileusz XV-lecia Jacht Klubu, zdobywając dla Jego barw pierwszy tytuł Mistrza Polski.
Mistrzostwo Polski w klasie O-36 w systemie przesiadkowym zdobyłem jeszcze w latach 1949 i 1952. W roku 1950 zdobyłem II miejsce i tytuł Vice-mistrza Polski.

ZYGMUNT KOSZYCA e-mail: koszyca@czatu.pl

Projekt i realizacja CZARNY TULIPAN